دسته‌بندی نشده

روانشناسی رنگ در فروش

قفسه فروشگاهی

انتخاب و تاثیر رنگ ها در فروش

در این مقاله قصد داریم به شما توضیح دهیم که انتخاب و تاثیر رنگ در فروش چیست و برای خرید یک قفسه فروشگاهی مناسب با متراژ مغازه یا انبار خود چه فاکتورهایی را باید مد نظر داشته باشید.

یکی از فاکتورهایی که برای انتخاب یک قفسه مناسب و ایده آل نیاز است تا رعایت شود. بررسی و اندازه گیری متراژ دقیق محل، میزان تابش نورخورشید و میزان نوری که فروشگاه یا محل مورد نظر شما دارد.

بهتر است از چه رنگ هایی در قفسه فروشگاهی استفاده کنیم؟

برای فروشگاه هایی با متراژ پایین همیشه مناسب است از رنگ های روشن مانند: سفید، زرد و سایر رنگ های روشن برای قفسه بندی استفاده کنید. این موضوع به نظر ساده می آید اما رعایت همین نکته ی کوچک باعث می شود تا مکان مورد نظر دل باز تر و بزرگتر از اندازه واقعی خود به نظر برسد و در فروش شما موثر باشد.

اما برای متراژهای بالاتر انتخاب رنگ قفسه بندی بهتر و گسترده تر خواهد بود. مثلا می توانید در قفسه فروشگاهی خود از رنگ های تیره مانند مشکی، طوسی و سایر رنگ های تیره نیز برای متراژهای بیشتر استفاده کنید.

این مورد به عنوان یک پیشنهاد از سوی کارشناسان ما در نظر گرفته می شود و انتخاب نهایی را مشتری عزیز انجام می دهد چرا که نظر و سلیقه ایشان مورد نظر ماست.

قفسه فروشگاهی

تاثیر نور و روشنایی فروشگاه در خرید

هرچه روشنایی و میزان تابش نورخورشید در فروشگاه بیشتر باشد و محل مورد نظر از نور کافی برخوردار باشد می توان از رنگ های تیره مثل مشکی استفاده کرد. اما برای فروشگاه هایی که متراژ کم و هم نور نامناسبی دارند پیشنهاد می شود از رنگ های روشن مانند سفید استفاده کنید.

انتخاب و تاثیر رنگ ها چگونه می تواند در افزایش فروش موثر باشد؟

یکی از فاکتور های مهم برای افزایش فروش و جلب توجه مشتری توجه به رنگ لیبل در قفسه های فروشگاهی می باشد. برای انتخاب رنگ لیبل ها بهتر است به روانشناسی رنگها توجه داشته باشید چرا که هر رنگ می تواند انرژی و اثر متفاوتی بر روی ذهن مخاطب داشته باشد.

بطور مثال:رنگ نارنجی در فروشگاه های مواد غذایی و زنجیره ای باعث توجه هرچه بیشتر کاربر خواهد شد چرا که این رنگ موجب شادابی و تحریک اشتهای فرد می شود.

یا مثلا رنگ قرمز، باعث ایجاد جلب توجه می شود و بیشتر برای تخفیفات استفاده می کنند. چون این رنگ باعث ایجاد شور و هیجان در کاربر شده و بیشتر هیجان خرید را به وی القا می کند.

اکنون که متوجه شدیم انتخاب رنگ ها به چه میزان می تواند در افزایش فروش و برندینگ موثر باشد حال به بررسی رنگ ها و تاثیر هر کدام در ذهن افراد می پردازیم:

عموما رنگ ها به دو دسته سرد و گرم تقسیم بندی می شوند. از رنگ های رایج و پر کاربرد سرد می توان سبز، آبی، بنفش، سورمه ای و… را نام برد.

رنگ های گرم نیز مانند قرمز، زرد و نارنجی تاثیر بسیار زیادی در برندینگ و بازاریابی دارند.

رنگ زرد

رنگ زرد را بیشتر در مغازه های اسباب بازی فروشی ، ابزار فروشی، وسایل تولد و … می توان یافت چرا که این رنگ باعث ایجاد شور و نشاط و سرزندگی در خریدار می شود. رنگ زرد یکی از قدرتمند ترین رنگ ها برای جلب نظر و توجه مخاطبان شما می باشد و حس اطمینان به آن ها منتقل خواهد کرد.

رنگ نارنجی

می دانید که رنگ نارنجی یکی از پر کاربرد ترین رنگ ها در گرافیک، برندینگ و بازاریابی است. رنگ نارنجی رنگ ثانویه به شمار می آید به این دلیل که از ترکیب رنگ قرمز و زرد بدست می آید. در واقع رنگ نارنجی نشان مدیریت، خلاقیت، اشتیاق، قدرت و موفقیت می باشد. استفاده از رنگ نارنجی در فروشگاه ها می تواند موجب تحریک اشتها و ایجاد شادابی در بین افراد شود. از همین رو بهتر است از این رنگ برای قسمت هایی استفاده کنید که مربوط به بخش مواد غذایی و تنقلات است این کار موجب جلب توجه افراد و اشتیاق مصرف کنندگان به خرید بیشتر می شود.

رنگ سفید

رنگ سفید اغلب در دسته رنگ های خنثی قرار می گیرد. این رنگ می تواند نشانه پاکیزگی، تمیزی، صلح و سادگی باشد. این رنگ آرامش و حس امنیت را به مخاطب منتقل می کند و در بین عموم افراد جامعه محبوبیت دارد. استفاده از این رنگ در قفسه فروشگاهی می تواند موجب آرامش بیشتر محیط و به چشم آمدن تمامی محصولات با تنوع رنگی مختلف شود. استفاده از این رنگ به شما کمک می کند تا همواره یک محیط پاکیزه و مدرن برای مخاطب خود به ارمغان آورید.

رنگ قرمز

رنگ قرمز یکی از قدرتمندترین رنگ ها برای جلب توجه مخاطبان است و یکی از محبوب ترین رنگ ها در بازاریابی به شمار می آید. این رنگ نشان شجاعت،عشق می باشد و باعث افزایش سطح انرژی و آزاد شدن آدرنالین در خون می شود به همین دلیل در فروشگاه ها از این رنگ در قفسه هایی استفاده می کنند که دارای تخفیف و آفرهای فصلی می باشد.

رنگ صورتی

رنگ صورتی نیز همانند نارنجی از رنگ های ثانویه به شمار می رود و از ترکیب رنگ قرمز و سفید بدست می آید. این رنگ در دسته رنگ های گرم قرار می گیرد و معمولا همراه با رنگ سبز مورد استفاده قرار می گیرد. رنگ صورتی نشان امید، بخشش و آرامش است. این رنگ می تواند به افزایش امید به زندگی افراد و آرامش آن ها بیافزاید در نتیجه می تواند در فروش نیز موثر باشد.

قفسه فروشگاهی

روانشناسی رنگ های سرد 

رنگ های سبز، بنفش و آبی جز پرکاربردترین رنگ ها در دسته بندی رنگ های سرد هستند.

یکی از خاصیت های رنگ های سرد این است که می تواند باعث ایجاد حس آرامش و امنیت شود.

به عنوان مثال رنگ سبز آرامش و ایجاد حس آرامش از خصوصیت اولیه رنگ سبز است. به همین دلیل است که در بیمارستان ها و اتاق های عمل این رنگ بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. از کاربردهای دیگر رنگ سبز می توان به دکوراسیون داخلی اشاره کرد. رنگ سبز عموما ویژگی درمانی دارد به عبارت دیگر می تواند از تنش درونی فرد جلوگیری کرده و آن را از بین ببرد، باعث افزایش هضم شده و در حفظ صلح و آرامش درونی و غلبه بر استرس و سکته کاربرد دارد.

افرادی که بیشتر از رنگ سبز استفاده می کنند به نظر از باقی افراد باشخصیتی مثبت تر و با اراده تر و با پشتکاری بیشتر از بقیه هستند.برای خود، ارزش بیشتری قائل هستند و همواره کنجکاو و با مشکلات بسیار با انگیزه و سرسخت می جنگند.

رنگ آبی

اما رنگ آبی، آبی بیشتر یک رنگ معنوی به شمار می آید. این رنگ باعث ایجاد حس آرامش، اعتماد و صلح می شود. منطق و بهره وری از خصوصیات دیگر رنگ آبی است.

رنگ آبی یکی از گزینه هایی است که می توان برای رنگ آمیزی اتاق از آن استفاده کرد. رنگ آبی باعث کاهش اشتها و القاء کننده امنیت است. افرادی که به رنگ آبی علاقه مند هستند، به صداقت و وفاداری بسیار اهمیت می‌دهند و به دنبال ایجاد نظم در زندگی خود هستند. این افراد وظیفه شناس و مسئولیت پذیرند و به طور کلی درونگرایی بالاتری دارند. این رنگ برای بی خوابی، فشار خون بالا و جهت کاهش حساسیت به درد مفید است. استفاده زیاد از حد از رنگ آبی باعث ایجاد سردی، یاس و نا امیدی می‌شود.

رنگ بنفش

می توان گفت رنگ بنفس نه رنگ گرم به شمار می آید و نه رنگ سرد. در گذشته تاکنون رنگ بنفش یک رنگ کاملا سلطنتی در بین افراد شناخته شده است.
استفاده از رنگ بنفش می تواند حس ارزش و اعتبار را به مخاطب القا کند. استفاده از رنگ بنفش در محیط فروشگاهی می تواند نشان اصالت و هویت بخشیدن به محیط باشد.

قفسه فروشگاهی

استفاده از چه رنگ قفسه و لیبل هایی برای بهتر دیده شدن می تواند مناسب باشد؟

هر فردی در مجموعه خود سلیقه و اختیار نظر متفاوتی دارد. اما پیشنهاد می شود اگر قفسه ها رنگ سفید دارند و می خواهید نظر مشتری خود را بر روی یک کالای خاص جلب کنید از لیبل رنگ قرمز استفاده نمایید.

یا به طور مثال اگر قفسه ای با رنگ سبز دارید می توانید لیبل آن را با رنگ صورتی نشان دهید تا در مشتری حس بهتری از طبیعت و اصالت ایجاد شود.

انتخاب رنگ قفسه و لیبل های مناسب می تواند تاثیر بسزایی در وفاداری مشتری و افزایش فروش شما داشته باشد. توجه داشته باشید برای انتخاب مناسب و ترکیب رنگ های موثر با محیط بهتر است از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

مجموعه تولیدی شناخته شده قفسه های فروشگاهی پاکا شلف با ارائه خدمات فروش و پس از فروش انواع تجهیزات فروشگاهی و بهره گیری از متخصصان و مشاوران خبره در این زمینه می تواند کمک شایانی به انتخاب شما کند. 

 

بازگشت به لیست

2 دیدگاه در “روانشناسی رنگ در فروش

 1. ملیکا گفت:

  سلام 🙂
  وقتتون بخیر
  مطلب “روانشناسی رنگ در فروش” برای من خیلی جالب و جذاب بود، واقعا از خوندنش لذت بردم.
  خیلی ممنون از مطلب مفید و جالبی که نوشته بودید.

  1. admin گفت:

   سلام خوشحالیم که به سایت ما سر زدید و رضایت دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *