دسته‌بندی نشده

روانشناسی در سوپرمارکت ها

سوپرمارکت ها

روانشناسی خرج کردن پول

امروز، ما قصد داریم در مورد تمام ترفندهای کوچک که سوپرمارکت ها استفاده می کنند تا شما را وادار به خرج کردن پول کنند، صحبت کنیم! همه چیز از چیدمان فروشگاه گرفته تا نحوه چیدمان محصولات فقط بر روانشناسی شما تأثیر می گذارد که پول نقد به سختی به دست آورده اید را خرج می کنید!

ورودی فروشگاه:

ابتدا اجازه دهید در مورد ورودی سوپرمارکت ها صحبت کنیم.

هدف از ورود به فروشگاه این است که شما احساس راحتی، خوب و شادی کنید. وقتی وارد می شوید معمولاً یکی از اولین چیزهایی که می بینید قسمت گل است. آنها این را آنجا گذاشتند زیرا گلها تازه و زیبا هستند. آنها بوی بسیار خوبی دارند، بنابراین شما را به این حس شیرین شادی سوق می دهد، مثل اینکه خیلی خوشحالید که در فروشگاه قدم بزنید.

در فروشگاه محلی من، آنها همچنین نانوایی را در جلو دارند. باز هم چه کسی می تواند در برابر بوی غذاهای تازه پخته شده مقاومت کند؟

ورودی نیز معمولاً به‌صورت «تنها یک‌طرفه» طراحی شده است، بنابراین باید از کل فروشگاه (یا حداقل صندوق‌های فروش) عبور کنید تا از فروشگاه خارج شوید.

چیدمان فروشگاه و سوپرمارکت ها:

آیا تا به حال متوجه شده اید که اکثر فروشگاه ها یکسان طراحی شده اند؟ میوه ها و سبزیجات همیشه اولین بخش هستند و شیر و تخم مرغ همیشه در پشت سوپرمارکت ها  چیده می شوند؟

اگر قبلاً هرگز به این موضوع توجه نکرده اید، شرط می بندم که من فقط ذهن شما را درگیر کرده ام.

میوه ها و سبزیجات در جلوی فروشگاه نگهداری می شوند، زیرا ما به رنگ واکنش خوبی نشان می دهیم. مناظر روشن و تازه از آن بخش به ما احساس واقعا عالی می دهد و اشتهای ما را تحریک می کند که ما را آماده و مایل به خرید می کند!

“موارد ضروری” مانند شیر و تخم مرغ در پشت فروشگاه نگهداری می شوند. بنابراین اگر می‌خواهید فقط برای چند چیز وارد شوید، مجبور هستید از همه راهروها عبور کنید تا به آنها برسید. وسوسه شده از همه فروش ها و اقلام دیگری که برای آنها به فروشگاه نیامده اید!

من برخی از داده های متناقض در مورد این یکی را خوانده ام. همچنین ادعا می‌شود که شیر را در پشت نگه می‌دارند زیرا شیر باید سریع‌ترین زمان را در یخچال نگهداری کند، بنابراین باید به جایی که کامیون‌ها تخلیه می‌کنند نزدیک باشد. اما در هر صورت فکر می کنم خیلی راحت است که فروشگاه ها فقط باید این کار را انجام دهند.

بیایید در مورد جایگاه واقعی محصول صحبت کنیم.

محل قرارگیری محصول:

آیا می دانستید که قفسه بندی نیز به روشی بسیار خاص تنظیم شده است؟

نام‌های تجاری گران‌تر در سطح چشم قرار می‌گیرند، بنابراین اولین چیزی است که وقتی به قفسه نگاه می‌کنیم می‌بینیم. اقلام عمومی پایین‌تر قرار می‌گیرند، بنابراین باید تلاش بیشتری برای خم شدن برای به دست آوردن آنها انجام دهید.

محصولاتی که سعی در جذب کودکان دارند در سطح چشم آنها قرار می‌گیرند، زیرا این که کودک چیزی را بگیرد و التماس کند که آن را داشته باشد بسیار مؤثرتر از متقاعد کردن والدین است که کودکان به تنقلات شیرین نیاز دارند!

اقلام پرطرفدار در وسط راهروها قرار می گیرند.

سبدها:

آیا تا به حال متوجه شده اید که چرا به نظر می رسد هرگز سبدهای کافی وجود ندارد؟ دلیلش این است که داشتن یک گاری بزرگ باعث می شود بیشتر خرج کنید! فضای خالی در سبد خرید شما یک محرک بصری است که به اندازه کافی خرید نکرده اید. وقتی یک سبد دارید، آن را سریعتر پر می کنید و زودتر سیر می شوید. همچنین به همین دلیل است که فروشگاه‌ها به جای چرخ دستی، آن چرخ دستی‌های چرخدار را انتخاب می‌کنند، آنها برای مشتریان راحت‌تر هستند، اما بزرگ‌تر نیز هستند!

مه پاش سبزیجات:

آیا تا به حال متوجه مه پاش شده‌اید که هر 15 دقیقه یکبار در بخش سبزیجات فعال می‌شود؟ فکر کردید به این دلیل است که آنها باید “تازه نگه داشته شوند” درست است؟ خیر اشتباه است! این در واقع یک ترفند روانشناختی است که باعث می شود فکر کنیم آنها تازه تر هستند! اسپری کردن این سبزیجات در واقع هیچ کمکی به آبرسانی نمی کند و اغلب می تواند اثر معکوس داشته باشد زیرا رطوبت بیش از حد باعث کپک زدن می شود. اما، ظاهر سبزی‌های آبدار براق بسیار جذاب‌تر از سبزیجات کسل‌کننده خشک است. به علاوه، بیشتر این سبزیجات در واقع بر اساس وزن فروخته می شوند. یعنی آبی که روی آنها می ماند در واقع می تواند قیمت را افزایش دهد! بنابراین همیشه به یاد داشته باشید که سبزیجات خیس خود را تکان دهید!

موسیقی:

مطالعات نشان داده‌اند که آهنگ آهسته‌تر ما را آرام نگه می‌دارد و با سرعتی آرام در فروشگاه حرکت می‌کنیم. در حالی که موسیقی پرانرژی با صدای بلند باعث می شود ما بخواهیم حرکت کنیم و کار را انجام دهیم! به همین دلیل است که وقتی به خواربارفروشی‌ها می‌روید، معمولاً به جای آهنگ‌های رادیویی ، قدیمی‌های ملایم را پخش می‌کنند. (به یاد داشته باشید، هر چه زمان بیشتری را در فروشگاه بگذرانید، فرصت بیشتری برای فروش به شما دارند!)

نمونه های مجانی:

من عاشق یک نمونه رایگان خوب هستم. اما حتی آنها عواقبی دارند! نمونه های رایگان باعث می شود که ما را مدیون بازپرداخت فروشگاه کنیم، به خصوص اگر نمونه خوبی باشد. احتمالاً این چیزی نیست که شما برای آن وارد شده اید، اما شرط می بندم که می خواهید آن را بخرید.

حراجی:

چند بار سعی کرده اید با گفتن “اوه، اما در حراج بود” خرید خود را توجیه کنید؟ برای من، آنقدر زیاد است که نمی شود آن را شمرد.

شرکت تحکیم سازان پاکا قفسه هرآنچه در مورد فروشگاه لازم به دانستن باشد را به شما آموزش میدهد. این مجموعه تولید کننده و تامین کننده ی محصولاتی اعم از یخچال پرده هوا، قفسه راک، قفسه فروشگاهی و.. میباشد.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *