دسته‌بندی نشده

تاثیر دیزاین فروشگاه بر فروش بیشتر

دیزاین فروشگاه

نقش و تاثیر دیزاین فروشگاه بر فروش بیشتر

در مقالات قبلی در مورد خرده فروشی هوشمند یا استفاده از فناوری جدید برای بهینه سازی تجربه مشتری در فروشگاه صحبت کردیم. در این مقاله به یک عنصر بسیار مهم دیگر می پردازیم: دیزاین فروشگاه و تاثیر آن در فروش. بینایی توسعه یافته ترین حس انسان است و یکی از اولین چیزهایی که هنگام ورود به فروشگاه متوجه می شویم ظاهر آن است.

معماری یک فروشگاه

دیزاین فروشگاه حتما باید در نظر گرفته بشود تا تجربه خرید مصرف کننده تا حد امکان منحصر به فرد و فراموش نشدنی باشد. تحقیقات دانشگاه ساسکس نشان می‌دهد که هنگام ارزیابی برندها، مصرف‌کنندگان در درجه اول به احساساتی که برند برمی‌انگیزد و بر تجربیات خرید قبلی تکیه می‌کنند. فقط مرحله های بعدی است که کیفیت و ویژگی های برند وارد عمل می شوند. همانطور که ممکن است حدس بزنید، طراحی خرده فروشی فقط مربوط به فضاهای فیزیکی نیست، همچنین شامل گفتن داستان و برانگیختن احساسات در مشتریان است.

در این مقاله، روندهای فعلی و همچنین مهم ترین چیزهایی را که باید هنگام اجرای استراتژی طراحی خرده فروشی در فروشگاه به خاطر بسپارید، مورد بحث قرار می دهیم.

مهمترین جنبه های یک استراتژی طراحی خرده فروشی موثر چیست؟

هنگام صحبت در مورد استراتژی‌های دیزای فروشگاه، مهم است که به مفهوم چیدمان فروشگاه یا بهتر است بگوییم استفاده استراتژیک از یک فضای فیزیکی یا دیجیتال برای تأثیر مثبت بر تجربه مشتری دست بزنید. چیدمان یک فروشگاه فیزیکی هم فضای داخلی و هم فضای خارجی را در بر می گیرد.

وقتی صحبت از فضاهای داخلی می شود، دو عنصر باید در نظر گرفته شود:

• طراحی فروشگاه. این شامل استفاده از پلان ها و تکنیک های مناسب طبقه به منظور مدیریت موثر منطقه فروشگاه است که شامل مبلمان، پنجره ها و روشنایی می شود. همچنین می‌توان از برخی دستورات برای هدایت مشتریان استفاده کرد.

همه چیز در مورد شناسایی ترجیحات مشتری از نظر محصولات نمایش داده شده و مسیر معمول آنها در اطراف فروشگاه است. اساسا، این جنبه خاص بر پربازدیدترین مناطق فروشگاه و آنهایی که بیشترین توجه را دریافت می کنند متمرکز است.

در مورد فضاهای بیرونی، عوامل زیر هنگام ساخت یک استراتژی موثر بسیار مهم هستند:

• محل یا ناحیه شهری که فروشگاه در آن قرار دارد.

• اندازه فروشگاه.

• اگر فضایی بین خیابان و فروشگاه وجود داشته باشد، می توان از آن برای ایجاد یک منطقه استقبال اولیه برای تعامل با مشتریان استفاده کرد.
• سبک معماری ساختمانی که فروشگاه در آن قرار دارد شامل پنجره ها و فضای ورودی.

در چند پاراگراف بعدی، نحوه بهینه سازی فضای خرده فروشی خود را با ارائه چند نمونه از پرکاربردترین پلان های طبقه، تحلیل می کنیم.

آیا فروشگاه شما باید یک یا چند طبقه داشته باشد؟
نقطه شروع برای  به حداکثر رساندن سود، استراتژی طراحی خرده فروشی، تصمیم گیری در مورد باز کردن فروشگاهی با یک یا چند طبقه است.

در کتابی با عنوان طراحی فروشگاه و تجارت بصری، نویسندگان کلاوس ابستر و ماریون گارائوس، رفتار مصرف‌کننده در فروشگاه را تحلیل می‌کنند و اینکه چگونه طراحی خرده‌فروشی می‌تواند به آنها کمک کند راه خود را در یک مغازه پیدا کنند.

یکی از مهمترین مواردی که آنها برجسته می کنند ترجیح کاربر برای طبقه اول یک فروشگاه است. پله‌ها و آسانسورها اغلب جریان مشتری را مختل می‌کنند و نشان می‌دهند که فروشگاه‌های یک طبقه واقعاً می‌توانند بسیار مؤثرتر باشند.

این یک داستان کاملاً متفاوت برای فروشگاه های بزرگ است که طیف وسیعی از محصولات یا کالاهای لوکس را به فروش می رسانند.
فروشگاه های سطح اغلب با مفاهیم سبک دپارتمان نخبگان مرتبط هستند.

چگونه می توانید جریان مشتری را شناسایی کنید؟
دوربین‌ها و حسگرهای متصل به سیستم‌های تجزیه و تحلیل داده‌ها بهترین راه‌حل برای درک نحوه رفت و آمد مردم در مغازه شما و همچنین کارهایی هستند که انجام می‌دهند و کجا معطل می‌شوند. با این حال، اگر این نوع فناوری را در اختیار ندارید، توصیه می کنیم از توصیه Calus Ebster پیروی کنید.

اکثر افراد هنگام ورود به فروشگاه به سمت راست می چرخند و در خلاف جهت عقربه های ساعت حرکت می کنند. به گفته طراحان دیزاین فروشگاه های متعدد، راهی برای بهینه‌سازی طراحی خرده‌فروشی، قرار دادن محصولات پیشرو و مهم‌ترین اطلاعات است (به عنوان مثال کمپین های تبلیغاتی) در سمت راست ورودی و درست خارج از منطقه انتقال. منطقه انتقال منطقه مجاور ورودی است و نشان دهنده فضایی است که مشتریان برای درک ساختار فروشگاه و جهت گیری خود در آن به آن نیاز دارند.
به همین دلیل است که قرار دادن اطلاعات و محصولات در این فضا اغلب توصیه نمی شود.

از شر هر فضای تنگ خلاص شوید چون اثر منفی دارد در دیزاین فروشگاه

هنگام ساخت یک استراتژی طراحی خرده فروشی، وجود فضاهای باریکی که مانع حرکت می شود را نیز در نظر بگیرید. تعدادی از مطالعات نشان می دهد که مصرف کنندگان، به ویژه زنان، داشتن فضای کافی برای حرکت در هنگام خرید ارزش دارد. برای مثال، اگر مشتری مجبور شود روی انبوهی از لباس‌ها مانور دهد تا به اتاق‌های اتصالات برسد، احتمالاً تصمیم می‌گیرد که برنگردد.

نمونه های چیدمان: مزایا و معایب

هنگامی که متوجه شدید که مشتریان چگونه فروشگاه شما را کاوش می کنند، می توانید نحوه تعامل آنها با محصولات را بهبود بخشید. به منظور ایجاد محیطی که رفتار خرید صحیح را ترویج می کند، باید با تمرکز بر طرح طراحی را شروع کنید.

چیدمان شما باید:

• فضاهای اختصاص داده شده به محصولات را به حداکثر برسانید.

• بر اساس اصول رفتار مشتری.

• اطمینان حاصل کنید که جریان مشتری تا حد امکان روان باشد و فدای دکوراسیون هنری نشود.

طرح‌بندی‌های مسیر اجباری

همانطور که حدس زده اید، این نوع چیدمان فروشگاه های خرده فروشی مشتریان را مجبور می کند که مسیر خاصی را دنبال کنند. یک نمونه معمولی از این طرح IKEA است. مسیرهای اجباری مشتریان را ملزم می کند که به تمام دسته بندی های محصولات فروخته شده توسط فروشگاه نگاه کنند و می توانند خریدهای خودجوش را تشویق کنند.

با این حال، این نوع پلان می تواند برای افرادی که هدف خرید خاصی دارند، آزاردهنده باشد. که به سادگی می خواهند محصول مورد نظر خود را بدون نیاز به سرگردانی در تمام بخش های مختلف پیدا کنند. یکی دیگر از جنبه های منفی ایجاد یک تجربه مشتری است که به دلیل اینکه مشتریان می بینند دیگران عجولانه از یک منطقه به منطقه دیگر در فروشگاه حرکت می کنند، خیلی سریع انجام می شود.

چیدمان های هندسی

چیدمان‌های هندسی اغلب توسط خرده‌فروشان برای فروش محصولات به نسل جدید Millenials و نسل Z استفاده می‌شوند. این به این دلیل است که وقتی با ویترین و دستگاه‌های مناسب ترکیب می‌شوند، سلیقه هنری را با عملکرد مطابقت می‌دهند. طرح‌بندی‌های هندسی نیز از اشکال و اندازه‌های مختلف نمایشگر استفاده می‌کنند.
این نوع چیدمان به شما امکان می‌دهد ترکیب‌های مبلمان شخصی و اصلی ایجاد کنید، که برند شما و نحوه فروش را در بر می‌گیرد. اینها به عنوان تجربیات طراحی خرده فروشی “گفتگو” شناخته می شوند، جایی که داستانی که می خواهید بگویید به وضوح به مشتریان شما منتقل می شود.

نقطه ضعف این چیدمان درجه بالای سفارشی سازی است.
برای اجرای موثر آن، باید مطمئن باشید که نوع/هدف مشتری خود را کاملاً درک کرده اید.

طرح بندی های جریان آزاد

این طرح خاص از منطقی پیروی می کند که کاملاً مخالف مسیر اجباری است. فضا بر اساس مسیرهای طراحی تعریف شده چیده نشده است و مشتریان تصمیم کامل دارند. ایجاد استقلال در نحوه حرکت در فضا. برخلاف مسیرهای اجباری، این چیدمان خطر ایجاد تجربه مشتری عجولانه یا بی دقت را ندارد. از سوی دیگر، دستیابی به مدیریت کارآمد فضا می تواند دشوار باشد.

شرکت تحکیم سازان پاکا قفسه هرآنچه که در مورد فروشگاه را لازم داشته باشید برای شما فراهم میسازد.

 

 

 

 

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *