تجهیزات صنعتی, قفسه, قفسه راک

انواع قفسه های صنعتی انبار

قفسه راک

آشنایی با انواع قفسه های صنعتی

امروزه با افزایش تولید و به وجود آمدن فروشگاه ها و مراکز خرید بزرگ داشتن یک انبار مرکزی مناسب و کاملا استاندارد یکی از دغدغه های مدیران شده است و از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در این مقاله به ویژگی های یک انبار استاندارد می پردازیم تا بدانیم چگونه یک انبار مناسب برای کسب و کار خود داشته باشیم و آن را به آسانی مدیریت کنیم. یکی از ویژگی های مهم انبار این است که محصولات به صورت کاملا دسته بندی شده برنامه ریزی شده در جایگاه تعیین شده تعبیه شوند تا دسترسی به اجناس، ورود و خروج محصولات و تعیین موجودی آن ها با سهولت بیشتری انجام شود. استفاده از قفسه های صنعتی کمک شایانی به ما می کند تا بتوانیم به انبار خود نظم دهیم.

قفسه های صنعتی انواع مختلفی دارند و هر کدام با توجه به نوع کسب و کار و نیاز شما می تواند کاربرد متفاوتی داشته باشد. به طور مثال قفسه انبار به دو دسته صنعتی و نیمه صنعتی تقسیم می شود که هر کدام در محیط های صنعتی یا نیمه صنعتی و یا انبار فروشگاه ها قابل استفاده می باشد.

توجه داشته باشید که انتخاب قفسه های مناسب باید توسط متخصصان انجام شود چرا که در صورت انتخاب قفسه های انبار نامناسب نه تنها نیاز شما را بر طرف نخواهد کرد بلکه هزینه زیادی برای شما در پی خواهد داشت.

چرا استفاده از قفسه  های صنعتی در انبار امری ضروری و مهم به شمار می آید؟

همانطور که می دانید داشتن نظم انبار یکی از بهترین و ساده ترین راه های مدیریت موجودی به حساب می آید. وجود کالاهای متنوع در کسب و کارها و نداشتن نظم آن ها باعث سر در گمی و نداشتن موجودی کالاها می شود از این رو ممکن است کالاهایی که مورد استفاده قرار می گیرند گم شوند و یا اینکه در زمان خود در دسترس نباشند. این امر می تواند منجر به از دست رفتن فرصت ها و یا منجر به زیان مالی شود. امروزه استفاده از قفسه های مختلف در انبار ها مدیریت کالاها را آسانتر کرده است چرا که تمامی کالاها در ردیف خود و با نظم بسیار مناسبی چیده شده اند. بنابراین همیشه و در هر زمان دسترسی به آن ها و ورود خروج محصولات به راحتی میسر می باشد.

ویژگی های قفسه های صنعتی و نیمه صنعتی

قفسه های صنعتی و نیمه صنعتی تفاوت زیادی با قفسه هایی که در فروشگاه ها و مراکز خرید مشاهده می کنید دارد. ویژگی بارز این قفسه ها داشتن بدنه های بسیار مقاوم فلزی و قدرتمند است که قابلیت ثابت شدن روی زمین را دارند. بدنه این قفسه ها با استفاده از اتصالات مخصوص به هم متصل می شود تا در صورت قرار دادن بارهای سنگین روی آن و در برخورد ناگهانی با لیفتراک آسیب نبیند و مقاومت خود را حفظ کند.

یکی دیگر از ویژگی های مهم این قفسه ها سفارشی سازی آن ها است که می توان مقاومت قفسه ها را با توجه به وزن کالاها کم یا زیاد نمود. از این رو می توانید در بخشی از انبار قفسه های سنگین و در بخش دیگر قفسه های سبک را نصب و راه اندازی کنید.

حال با کاربرد قفسه های انبار آشنا شده اید در ادامه به معرفی انواع این قفسه ها می پردازیم.

قفسه بندی انبار سنگین

قفسه های انبار سنگین تحمل فشار و وزن کالاهای بسیار سنگین را دارند که از این نوع قفسه ها اغلب در انبارهای صنعتی استفاده می کنند که مهمترین آن ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد:

قفسه صنعتی پالت راک:

قفسه بندی پالت راک از رایج ترین و پر مصرف ترین قفسه های انبار می باشد. قفسه پالت راک از فلز بسیار مقاوم تولید شده و در فضای انبار و سوله قابلیت اجرا دارد. این قفسه ها تحمل نگهداری کالاهایی با وزن بالا و حجیم را که برای جابه جایی نیاز به پالت دارند را دارد. این قفسه ها برای چیدمان مواد غذایی در سردخانه ها، قطعات یدکی در کارخانه ها، انواع لوازم خانگی و صنایع دارویی و… مورد استفاده قرار می گیرد.

ویژگی های مهم قفسه صنعتی پالت راک:

  • داشتن مقاومت و استحکام بالا در مقابل قرار دادن کالاهای سنگین
  • مناسب برای نگه داری اجناس از 300 کیلو گرم تا 3 تن در هر طبقه
  • به همراه داشتن ایمنی و استاندارد مناسب هنگام ورود و خروج محصولات
  • قابلیت تغییر تعداد طبقات به درخواست مشتری
  • قابلیت تغییر ارتفاع در بازه های 2 تا 10 متری
  • امکان تولید در عرض های 90،70،60،50 و 120 سانتی متری

توجه داشته باشید که جا به جایی کالا در قفسه های پالت راک توسط لیفتراک یا ماشین آلات صنعتی دیگر انجام می شود.

قفسه راک

قفسه بندی خود راهرو راک

قفسه خودراهرو یکی دیگر از انواع قفسه های سنگین می باشد که در برابر وزن زیاد کالاها مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می دهد. افراد بسیار زیادی قفسه خودراهرو راک را با نام Drive-In می شناسند. شکل ظاهری قفسه خودراهرو نیز بسیار شبیه قفسه پالت راک می باشد. این قفسه ها را می توان در انبارهای صنعتی مختلفی مورد استفاده قرار داد. در این نوع قفسه همانند قفسه پالت راک چیدمان کالاها از طریق لیفتراک انجام می گیرد و همچنین نحوه ورود و خروج در این نوع از قفسه ها به صورت  FIFO(کالاهایی که زودتر چیده شده اند دیرتر خارج می شوند) می باشد.

قفسه راک

تفاوت میان قفسه خودراهرو و پالت راک

تنها تفاوت میان قفسه خودراهرو و پالت راک حذف راهروهای اضافه می باشد در این حالت راهروها حذف شده و پالت ها در کنار یکدیگر قرار می گیرند.

قفسه راک

قفسه بندی بازویی راک

قفسه بندی بازویی یا کانتی لور (Contilever) نوع دیگری از قفسه های صنعتی فلزی است که برای چیدمان محصولات رشته ای مانند انواع لوله های فلزی و پلاستیکی، پروفیل ها، لاستیک یا تایر خودرو  و  غیره مورد استفاده قرار می گیرد. در این قفسه ستون جلویی حذف شده و از بازوهای مقاوم و بلند برای نگهداری کالاهای رول شده استفاده می شود. این نوع قفسه دارای دو نوع یک طرفه و دو طرفه می باشد. این قفسه با توجه به نیاز و سفارش مشتری قابلیت افزایش بازویی و طول در اندازه های 120-100-90-60 را نیز دارد. همچنین می توان فاصله بین قفسه ها را به 175-150-125-100-75 سانتی متر تغییر داد. این قفسه ها قابلیت تحمل وزن تا 3 تن را دارند. استفاده از این نوع قفسه ها علاوه بر اینکه به انبار شما نظم می بخشد مدیریت موجودی آن نیز را بسیار آسان تر می کند.

قفسه راک

قفسه راک

قفسه بندی بالکن راک

قفسه بالکن راک یکی از پرکاربرد ترین و محبوب ترین قفسه های انبار های صنعتی و نیمه صنعتی می باشد. با استفاده از این قفسه می توانید از حداکثر فضای ممکن انبار خود استفاده نموده و محصولات سنگین خود را به راحتی دپو کنید. وجود پله های فلزی در بین طبقات در قفسه بالکن راک امکان دسترسی به پالت ها را بسیار آسان می کند. چیدمان محصولات در سیستم این قفسه ها توسط نیروهای انسانی انجام می شود. بنابراین مناسب استفاده برای انبارهایی می باشد که سنگینی محصولات آن ها زیاد نیست. با استفاده از این نوع قفسه ها می توانید به راحتی محصولات خود را جا به جا کنید و ورود و خروج آن ها را به راحتی مورد بررسی قرار دهید. ابعاد و اندازه قفسه بندی بالکن راک نیز با توجه به اندازه انبار و نیاز مشتری از 2 تا 10 متر قابل تغییر خواهد بود. این محصول تحمل حداکثر وزن 2 تن را در هر طبقه دارد. طبقات استفاده شده در این قفسه ها در دو نوع گالوانیزه و رنگ شده طوسی می باشد. از این قفسه ها در سردخانه ها، قطعات یدکی کارخانه ها و نگهداری مواد غذایی و غیره استفاده می کنند. یکی از ویژگی های مهم این قفسه ها این است که در هر مکانی با هر ظرفیتی قابل اجرا و پیاده سازی می باشد. در هنگام خرید توجه کنید که در این قفسه ها نباید کالایی قرار دهید که بیش از حد سنگین باشد.

ویژگی هایی که می توانید هنگام سفارش آن ها را تغییر دهید:

  • عرض قفسه ها : 50-60-70-90-120 سانتی متر
  • فاصله بین قفسه ها : 117-194-155-232-270 سانتی متر
  • امکان اضافه کردن طبقات متناسب با ارتفاع سالن و ایجاد فاصله دلخواه بین طبقات
  • و همچنین فاصله بین طبقات

قفسه بندی انبار سبک

گروهی دیگر از قفسه ها وجود دارند که مقاومت بالایی ندارند و مناسب چیدمان کالاهای سنگین نمی باشند و باید کالاهایی با وزن سبک را روی آن ها قرار داد.

چه نوع قفسه ای برای کسب و کار ما مناسب می باشد؟

انتخاب قفسه مناسب برای چیدمان کالاها کاری تخصصی بوده و بهتر است آن را به دست متخصصان مجرب بسپارید. استفاده از هر نوع قفسه با توجه به محیط انبار و نوع محصولات می تواند متفاوت باشد. اگر می خواهید به انبار و کسب و کار خود نظم بدهید و مدیریت کالاهای خود را به آسانی انجام دهید می توانید با متخصصان و مشاوران شرکت پاکا شلف ارتباط برقرار نمایید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *